اجرا، آموزش و توزیع محصولات مراقبتی خودرو و دیتیلینگ

شماره تماس:  88647256-021 | 88647257-021

پوشش سرامیک, نانو سرامیک خودرو

پوشش سرامیک (نانو سرامیک) چیست؟

حقیقت در مورد پوشش‌های سرامیک خودرو، چه هستند؟ چه کارهایی انجام می‌دهند؟ و چه کارهایی را انجام نمی‌دهند؟

فرض کنید که می‌خواهید خودروی شما مانند روز اولی که آن را خریداری کردید شود، پس با دقت بطور منظم آن را می‌شویید و هر چند ماه به آن واکس میزنید. ولی علی رغم تلاش هایتان، رد شست و شو، خط و خش و لکه روی بدنه خودرویتان ظاهر می‌شود. علاوه بر این‌ها، لکه‌های آب، کثیفی و دوده نیز همان روزی که بصورت کامل آن را شسته اید به خودرویتان می‌چسبد.

حال اگر محصولی وجود داشته باشد که بتواند این داستان را عوض کند چه؟ محصولی که بتواند خودروی شما را از خطرات محیطی محافظت و شستشوی آن را آسان‌تر کند در حالی که نیازی به تکرار اجرا نداشته باشد.

چنین محصولی وجود دارد، که به آن پوشش سرامیک (یا پوشش نانو سرامیک) گفته می‌شود، و می‌تواند ارزش قابل ملاحظه‌ای به خودروی شما بدهد.

اما قبل از اینکه بخواهید تصمیم بگیرید، باید اطلاعات خود را کامل کنید. اگر مطلبی در مورد پوشش سرامیک بصورت آن لاین خوانده باشید، احتمالا با ادعاهای زیادی برخورد داشته‌اید. از طرفی، تولید کنندگان و اجرا کنندگان (detailers) قول‌های زیادی در مورد کیفیت پوشش سرامیک خود می‌دهند و از طرف دیگر، انتقادهای زیادی در این باره وجود دارد.

پس بیایید زمانی بگذاریم و این مساله را حل کنیم. حقیقت در مورد پوشش سرامیک بدنه خودرو چیست؟ مزایای این کار چیست؟ چه محدودیت‌هایی دارد؟ و بهترین کار برای خودروی شما چیست؟

پوشش سرامیکی چیست؟

یک پوشش سرامیک ( مانند نانو سرامیک پروتکت 9h، سرامیک پرو و …) یک پلیمر مایع می‌باشد که بصورت دستی به بدنه خودرو اجرا می‌شود. این پوشش بصورت شیمیایی با رنگ کارخانه خودرو پیوند می‌خورد که در نتیجه، یک لایه محافظ روی بدنه ایجاد می‌کند.

پوشش سرامیک جایگزین نوارهای محافظ رنگ(paint protection film)، که یک محافظ جامع‌تر می‌باشد نیست. بلکه، یک جایگزین اعلا برای واکس است. پوشش نانو سرامیک یک پیوند دائمی یا نیمه دائمی با رنگ خودرو ایجاد می‌کند، بدین معنی که با شستشو از بین نمی‌رود و خراب نمی‌شود و نیازی به اجرای دوباره هر چند ماه یک بار ندارد.g]پوشش سرامیکی چه کاری انجام می‌دهد؟

بطور خلاصه، پوشش سرامیک یا نانو سرامیک به بدنه خودرو محافظت بیشتری می‌بخشد و به آن جلوه‌ای مانند خودروی تازه خریداری شده با نگهداری نسبتا کم می‌دهد. پوشش سرامیک خودروی شما را انعطاف پذیرتر و شست و شوی آن را ساده تر می‌کند. از مزایای اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محافظت از اشعه مخرب UV و اکسیده شدن

اگر خودرو بصورت مداوم زیر نور آفتاب قرار بگیرد، رنگ آن شروع به اکسیده شدن می‌کند، که در نتیجه کدر و رنگ رفته می‌شود. یک لایه پوشش سرامیک از رنگ یک خودرو در مقابل اشعه فرابنفش محافظت می‌کند، که میزان اکسیده شدن را به مراتب کاهش می‌دهد.

محافظت در برابر لکه‌های شیمیایی

خطر دیگری که خودروی شما را تهدید می‌کند، لکه شمیایی از ترکیبات اسیدی طبیعی، همانند فضولات پرندگان و باران‌های اسیدی هستند. با بوجود آوردن یک سطح مقاوم در برابر آسیب شیمیایی، پوشش نانو سرامیک می‌تواند از ترکیب شدن این مواد با رنگ خودرویتان جلوگیری کند. و در نتیحه خودرو در مقابل لکه‌های شیمیایی انعطاف پذیرتر می‌شود، که البته این ترکیبات باید بصورت مداوم از روی سطح خودرو پاک شوند.

شست و شوی آسان

یکی از مزیت‌های مهم پوشش سرامیک، آبگریز بودن آن است. وقتی که یک خودرو پوشش سرامیک آبگریز داشته باشد، آب کمتر روی سطح خودرو می‌ماند و از روی سطح آن لیز می‌خورد. یعنی گل و دوده کمتر به سطح خودروی شما می‌چسبند، و وقتی خودروی خود را می‌شویید، کثیفی‌ها با تلاش بسیار کمتری پاک می‌شوند

درخشندگی بیشتر

اگر می‌خواهید رنگ خودرویتان به چشم بیاید، پوشش سرامیک را لازم دارید. یک پوشش سرامیک خوب خواص بازتاب کننده رنگ خودرو را بهبود می‌بخشد و باعث درخشندگی، عمق و وضوح رنگ بالاتر می‌گردد.

پوشش سرامیک چه کارهایی را انجام نمی‌دهد؟

بخاطر دلایلی که در بالا ذکر شد، یک پوشش سرامیک، بدنه خودروی شما را محافظت و نگهداری آن را آسان تر می‌کند. بنابراین، اگر تصمیم به اجرای پوشش نانو سرامیک گرفتید، خودروی خود را ارزشمندتر کرده‌اید.

هرچند، علیرغم ادعاهای برخی تولیدکنندگان و دیتیلرها، پوشش سرامیک یک محصول معجزه آسا که تمام مشکلات خودروی شما را حل کند نیست. پس، دانستن اینکه این پوشش چه کارهایی را نمی‌تواند انجام دهد برایتان مهم است.

از بین بردن خطر خط و خش، ضربه و سنگ خوردگی

محافظت از خط و خش پوشش سرامیک معمولا اغراق می‌شود. هرچند که پوشش سرامیک می‌تواند از خط و خش های جزیی محافظت کند، اما یک خودروی سرامیک شده بصورت کامل در مقابل خطر سنگ ریزه و خط و خش‌های پارکینگ مقاوم نیست. پس پوشش سرامیک جایگزینی برای محافظ‌های خط و خش (همانند نوار محافظ رنگ) نیست.

حذف کامل ریسک لکه آب

یک قطره آب معمولا حاوی مقداری مواد معدنی و گل و لای است. وقتی که آب از روی سطح ماشین تبخیر می‌شود، مواد معدنی آن بجا می‌مانند که لکه های مشهودی را به جا می‌گذارند. شاید فکر کنید که خاصیت آبگریزی پوشش سرامیک جلوی لکه آب را می‌گیرد، چرا که آب از روی سطح خودرو لیز می‌خورد. هرچند که این مطلب درست است که مقداری از آب از روی سطح آب گریز لیز می‌خورد، اما قطراتی روی سطح خودرو می‌مانند، که فرصت ایجاد لکه آب را بوجود می‌‎‌آورند.

از بین بردن نیاز به شست و شو

حتما خواندید که گفتیم پوشش سرامیک نیاز به مراقبت کمی دارد، نه هیچ مراقبتی. بیایید رو راست باشیم، جاده و خیابان جای کثیفی است. اگر با خودروی خود رانندگی می‌کنید، پس حتما کثیف می‌شود. حتی با وجود پوشش سرامیک، باید خودروی خود را بصورت منظم بشویید تا بتواند همان چهره را حفظ کند. مزیت پوشش سرامیک این است که فرآیند شست و شو به مراتب آسان می‌گردد. به علاوه، داشتن پوشش سرامیک بدین معنی است که دیگر نیازی به واکس نخواهید داشت. بنابراین، پوشش سرامیک خودروی شما را آزاد از هر گونه مراقبتی نمی‌کند، بلکه بدین معنی است که با تلاش کمتر، مراقبت بهتری را ممکن می‌سازد.

معنی همه این‌ها چیست؟

بصورت خلاصه، این نکته خیلی مهم است که قبل از تصمیم گیری دراین مورد که آیا یک محصول برای خودروی شما مناسب است یا خیر، در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. آیا پوشش‌های سرامیک به خودروی شما ارزشی می‌افزاید؟ مسلما! آیا پوشش‌های سرامیک یک راه حل کلی معجزه آسا برای همه مشکلات بدنه خودرویتان است؟ مسلما خیر!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا